Operácia DYNAMO úspešne zvládnutá!

Píše sa rok 1940 a do malej pobrežnej dedinky Bergues prichádza na pokyn Winstona Churchilla malá záložná jednotka britskej armády. Hneď v prvý deň ich privítajú ich velitelia generál Montgomery a jeho najbližší colonel Gunpowder. Mladí branci sú ešte v ten deň prijatí do britskej armády slávnostnou prísahou a na ďalší deň začínajú s tréningom. Učia sa vojenské povely, prácu s mapou ale hlavne ošetrovať zranenia, čo večer využijú keď nájdu v lese ich zranených majorov
Ďalší deň sa zobudia do krásneho dňa, ale zo zlými správami. Belgická armáda kapitulovala a Nemci sa nezadržateľne blížia do Francúzska. Keďže sú stále celkom ďaleko, Churchill vyšle záložnú jednotku ďalej od tábora, kde sa vojaci pripravujú na boj aj po psychickej stránke. Lord Steven Churchill, starší bratranec Winstona Churchilla, ktorý slúži ako kňaz jednotky, vojakov vyspovedá a poučí o morálnom správaní vojaka. Odtiaľ sa vyberú na breh miestneho jazera, kde generál nechá svojich vojakov sa vyšantiť, aby si trochu oddýchli po náročnom výcviku. Večerný tréning náhle preruší príchod admirála Ramsyho, ktorý vymyslel operáciu Dynamo – postupnú evakuáciu vojakov do Británie. Ten oznámi generálovi, že k táboru sa blížia nemeckí špehovia a preto musia urýchlene upratať tábor a skryť sa v neďalekom lese. Po tábore nastane zhon, ale o 30 minút neskôr je celý tábor prázdny a všetci vojaci ukrytí v lese. Keď generál vyšle signál, že tábor je čistý, všetci sa vrátia do svojich izieb.
Na ďalší deň ráno príde správa od Churchilla, že obranný koridor bol narušený a preto povoláva do boja všetky záložné jednotky. Generál sa odíde poradiť s admirálom o stratégii boja, keď v tomto vtrhnú do tábora Nemci a obidvoch ich unesú. Celý tábor je na nohách a následne prebehne príprava na boj. Vojaci sa ozbroja, zoberú si potrebnú výbavu a odpochodujú na miesto nemeckého tábora, ktoré im ukáže colonel Gunpowder, ktorý bol vyslaný predtým ako špeh. O chvíľu sa strhne nemilosrdný boj, ale nakoniec kvôli nedostatku munície sa Briti musia stiahnuť a odísť s ovisnutými ušami domov. Keď dorazia do tábora pribehne generál s bombou na sebe. Vypukne panika, ale pomocou vysielačky náhle zavolá Gunpowder a prezradí postup, ako zneškodniť bombu. Generál sa zachráni, ale z vysielačky sa ozve výstrel a následne sa spojenie preruší. Generál vydá povel na oddych a po ňom vysvetlí bojovú taktiku každej rote. Briti sa znova vrátia na miesto boja a po náročnom boji sa Nemci náhle stiahnu a admirál je slobodný.
Generál sa po bitke vyberie s najlepšími vojakmi naspäť na miesto boja, kde nájdu tajné dokumenty Nemcov o ich ďalšom postupe. Zároveň tam nájdu ťažko raneného Gunpowdra, ktorého prenesú ku doktorovi, ktorý ho po dlhej operácii zachráni. V tábore prepuknú oslavy, ale ďalšie ráno sa musí aj táto jednotka stiahnuť späť do Británie, kde sú najlepší vojaci ocenení samotným Winstonom Churchillom. Operácia Dynamo bola úspešná, veľa životov zachránených, ale vojna zďaleka nekončí a preto každý vojak nesmie prestať bojovať.

09.07.2018