ONDREJOVA SKÚSENOSŤ S DofE

Medzinárodná cena vojvodu z Edinburgu (DofE) je rozvojový program pre všetkých mladých vo veku 14 - 24 rokov, ktorí chcú splniť niektoré svoje sny. Ak sa nebojíš výziev v oblasti športu, rozvoja talentu, dobrovoľníctva a zvládneš prežiť dva dni s partiou v prírode, ak chceš získať medzinárodne uznávaný certifikát, ak chceš mať niekoho, kto Ťa bude na ceste za Tvojimi cieľmi sprevádzať, prihlás sa do DofE Mamateyka.
Svoju skúsenosť z minulého ročníka vám porozpráva Ondrej Vargovčík zo Sabinova, ktorý sem do Bratislavy prišiel kvôli výške (PriF UK) a cez mládežnícke stretká našiel cestu aj k nám na Mamateyku.

„Za ciele som si vybral 1) naučiť sa naspamäť niekoľko piesní na ukulele a odvážiť sa hrať aj na nedeľnej svätej omši s detským zborom, 2) vymyslieť a spolu so stretkami vyrobiť jednoduché koše na triedený odpad do niektorých miestností a 3) za polročný cieľ som si vybral zlepšiť sa v cvičení s vlastnou váhou podľa knižky Tréning väzňa o dva stupne. Každému z cieľov sme mali venovať aspoň hodinu týždenne. S ukulele to šlo super, nemusel som sa veľa premáhať. No teraz mám najväčšiu radosť, ako dobre to vyšlo s košmi. Pôvodný plán bol, že každé stretko si vyrobí vlastný kôš, aby si k triedeniu odpadu vytvorili vzťah. Nakoniec bolo praktickejšie urobiť to naraz s mojím milovaným stretkom Výza . A čo som počul, tak odpad už stretkári nadšene triedia. S cvičením to šlo ako na horskej dráhe – človek mieni, Pán Boh mení. V tomto prípade mi plány skrížilo cestovanie a boľavé koleno. No dobre, aj únava a lenivosť. Dva stupne som teda neprekonal, ale aspoň trochu som sa posunul. Nájsť dobrú motiváciu často stálo viac síl než samotné plnenie cieľov. Vpred ma ťahala predstava, že nebeský Ocko môže na pomoc dušiam použiť napríklad naše nohy, ruky, povedomie o odpade či veselú pesničku. Bolo fakt pekné vidieť, že niečo, o čom dlho len rozmýšľam, sa naozaj dá postupne s pomocou druhých uskutočniť.
Na záver - čo som si z DofE najviac užil, boli expedície do Malej a Veľkej Fatry. Niet nad výlet v našich horách, so skvelými ľuďmi a za úžasného počasia. Po rusky užasnyj znamená strašný, čiže áno, úžasné počasie bolo po celý čas."

 
Viac info o programe nájdeš na www.dofe.sk, 10.10.2018 po mládežke v Garsónke, alebo na dofe.mamateyka@gmail.com.
Deadline na prihlásenie je 17.10.2018 zaslaním motivačného listu na dofe.mamateyka@gmail.com. (Treba napísať, prečo sa chceš zapojiť a čo Ti to môže dať.)

28.09.2018